Exhibitor Name                      Farm Name                      Driver                             City                        Prov.       Place

 

                Six Horse Hitch –

 

     Bill & Linda Newton          Newton's Percherons                  Brian Coleman               Dawson Creek       BC           1st

     Zane Pickering                   Z-D Pickering Farms                   Gord Ruzika                    Prince George       AB          2nd

     Derek Cey                           Cey Clydesdales                    Jason Bexson                  Scott                      SK           3rd

     Brent & Della Bexson        Rustamere Stables                     Brent Bexson                  Strome                  AB          4th

     Morton Seaman                                                                  Bryan Scott                     Choiceland            SK           5th

 

                Unicorn Hitch –

 

     Zane Pickering                   Z-D Pickering Farms                    Gord Ruzika                    Prince George       AB          1st

     Brent & Della Bexson        Rustamere Stables                    Brent Bexson                  Strome                  AB          2nd

     Bill & Linda Newton          Newton's Percherons                 Brian Coleman               Dawson Creek       BC           3rd

     Derek Cey                           Cey Clydesdales                    Jason Bexson                  Scott                      SK           4th

     Randy & Jennifer Flint       Mik-Ella Percherons                      Randy Flint                     Paradise Valley     AB          5th

     Chris & Cathy Laycock        Point Black Percherons             Chris Laycock                  Lloydminster         AB          6th

     Morton Seaman                                                                  Bryan Scott                     Choiceland            SK           7th

 

    

                Heavy Draft Team –

 

Brent & Della Bexson             Rustamere Stables                     Brent Bexson                  Strome                  AB          1st

Zane Pickering                        Z-D Pickering Farms                   Gord Ruzika                    Prince George       AB          2nd

Derek Cey                                Cey Clydesdales                    Jason Bexson                  Scott                      SK           3rd

Bryan Scott                                                                              Bryan Scott                     Choiceland            SK           4th

Natalie & Mark Hill                Rolling Hills Clydesdales                Mark Hill                        Goodsoil                SK           5th

MJ Wowk                                   Wowk Ranch Ltd                     MJ Wowk                       Beauvallon             AB           6th

 

                Farm Chuck Team -

                     

Ted Etherington                                                                       Ted Etherington             Islay                       AB          1st

MJ Wowk               Wowk Ranch Ltd                                          MJ Wowk                       Beauvallon            AB          2nd

Jade McCormack         McCormack Ranching                              Edward McCormack       Clandonald            AB          3rd

Jessica Hryciuk           Whispering Willow Acres                         Jessica Hryciuk               Wainwright           AB          4th

 

                Ladies Team –

 

Bill & Linda Newton               Newton's Percherons                     Faye Coleman         Dawson Creek         BC            1st

Zane Pickering                        Z-D Pickering Farms                                                      Prince George         AB           2nd

Randy & Jennifer Flint            Mik-Ella Percherons                          Jennifer Flint           Paradise Valley       AB           3rd

Natalie & Mark Hill               Rolling Hills Clydesdales                      Natalie Hill              Goodsoil                SK            3rd

Chris & Cathy Laycock             Point Black Percherons                 Cathy Laycock          Lloydminster           AB           4th

Morton Seaman                                                                           Donna Lee               Choiceland              SK            6th

Michael & Patricia Hill           Wildwood Clydesdales                      Patty Hill                 Lloydminster           Ab            7th

 

 

                Six Horse Hitch –

 

Zane Pickering                        Z-D Pickering Farms                         Gord Ruzika            Prince George         AB           1st

Brent & Della Bexson             Rustamere Stables                         Brent Bexson          Strome                    AB           2nd

Bill & Linda Newton               Newton's Percherons                     Brian Coleman        Dawson Creek         BC            3rd

Derek Cey                                Cey Clydesdales                         Jason Bexson          Scott                        SK            4th

Morton Seaman                                                                            Bryan Scott             Choiceland              SK            5th

 

                Four Horse Team –

 

Zane Pickering                        Z-D Pickering Farms                    Gord Ruzika                    Prince George       AB          1st

Bill & Linda Newton               Newton's Percherons                 Brian Coleman               Dawson Creek       BC           2nd

Brent & Della Bexson             Rustamere Stables                     Brent Bexson                  Strome                  AB          3rd

Derek Cey                                Cey Clydesdales                    Jason Bexson                  Scott                      SK           4th

Randy & Jennifer Flint            Mik-Ella Percherons                      Randy Flint                     Paradise Valley     AB          5th

Morton Seaman                                                                       Bryan Scott                     Choiceland            SK           6th

Natalie & Mark Hill                Rolling Hills Clydesdales                Mark Hill                        Goodsoil                SK           7th

 

 

                Team of Registered Mares –

 

Bill & Linda Newton               Newton's Percherons                      Brian Coleman        Dawson Creek         BC            1st

Chris & Cathy Laycock             Point Black Percherons                 Chris Laycock           Lloydminster           AB           2nd

Derek Cey                                Cey Clydesdales                         Derek Cey                Scott                        SK            3rd

Michael & Patricia Hill           Wildwood Clydesdales                         Michael Hill            Lloydminster           AB           4th

Morton Seaman                                                                            Morton Seaman      Choiceland              SK            5th

Natalie & Mark Hill                Rolling Hills Clydesdales                    Mark Hill                 Goodsoil                  SK            6th

               

                Junior Driving Competition –

 

Randy & Jennifer Flint            Mik-Ella Percherons                           Mikayla Flint           Paradise Valley       AB           1st

Zane Pickering                        Z-D Pickering Farms                                                      Prince George         AB           2nd

Michael & Patricia Hill           Wildwood Clydesdales                       Rory Hill                  Lloydminster           AB           3rd

Natalie & Mark Hill                    Rolling Hills Clydesdales                Trace Hill                Goodsoil                  SK            4th

Jessica Hryciuk                        Whispering Willow Acres                Derek Hryciuk          Wainwright             AB           5th

 

     Ladies Single Cart –

 

Zane Pickering                        Z-D Pickering Farms                                                          Prince George       AB          1st

Kevin & Tammy Pelonero       Calico Farms                               Tammy Pelonero            Huxley                   AB          2nd

Maxine Campbell                  Windcharger Heritage Farm Ltd.  Coleen Coleman           Dawson Creek       BC           3rd

Michael & Patricia Hill           Wildwood Clydesdales                   Patty Hill                        Lloydminster         AB          4th

Bill & Linda Newton               Newton's Percherons                 Faye Coleman                Dawson Creek       BC           5th

Randy & Jennifer Flint            Mik-Ella Percherons                      Jennifer Flint                  Paradise Valley     AB          6th

Morton Seaman                                                                       Donna Lee                      Choiceland            SK           7th

 

  Heavy Horse Show Hitch Classes - 2017 


Canada 150


SEARCH

The Web This Site

Poster

2017 Limited Edition Poster


Copyright Nicole Templeton

Contact our office to purchase a copy of this poster

Poster Archive

Social Links




Try our new Fair App

Go East of Edmonton